Toskania - verde czy tęczowa?

Z Wenecji Euganejskiej kierujemy się w głąb kraju, do Toskanii. Podobno jest to, po Rzymie i Wenecji, najpopularniejsza destynacja wśród turystów. Nic dziwnego. Kamienne mury w kolorze palonej sieny, zielone wzgórza porośnięte winnicami, dostojne cyprysy wybijające się wprost do nieba. Bajkowo, prawda?

.....
.....

Toskania podzielona na jest na 10 prowincji, począwszy od północy: Massa-Carrara, Lukka, Pistoia, Prato, Florencja, Piza, Arezzo, Siena, Livorno, Grosseto. Trudno powiedzieć, która jest najpiękniejsza. Jedni uwielbiają Sienę, inni wolą Florencję ❤️. Każdy z tych regionów jest piękny, ale to, co łączy je wszystkie, to zielone drzewa oliwne, cyprysy wspomniane powyżej i stare, senne miasteczka.

.....
.....

Drzewa oliwne są w zasadzie symbolem tego regionu. Nazywane często "srebrem i złotem Toskanii". 

Dlaczego srebrem? Każdy, kto choć raz widział drzewko oliwne, wie, że liście z wierzchu są ciemnozielone, natomiast spod spodu srebrzyste 🌿. Dla zobrazowania tej przepięknej srebrzystości zapraszam Was do zdjęcia poniżej. W dolnej części kadru zobaczycie karłowate, czasami poskręcane siłą wieków drzewka oliwne. Musicie również wiedzieć, że niektóre z tych roślin szczycą się sędziwym wiekiem kilkuset lat.

Produkowana z oliwek oliwa jest z kolei nazywana złotem Toskanii - nie tylko z powodu barwy. Tłoczona i przelewana do ogromnych beczek oliwa jest źródłem utrzymania tutejszych mieszkańców. My również zaopatrzyliśmy się w życiodajne złoto 😉. Zakupiona u gospodarzy oliwa pozwoliła nam po powrocie do kraju poczuć toskańskie słońce.

.....
.....

Toskania jest uwielbiana przez turystów. I nie ma w tym nic dziwnego, jest przepiękna. To co nas urzekło najbardziej to cudowna natura, zabytki nie mające sobie równych nigdzie indziej i... wspaniała kuchnia! Smakosze będą tutaj mieli kulinarny raj, a jest w czym "przebierać": długo dojrzewające szynki, lokalne sery, wspaniała oliwa, pachnący chleb bez dodatku soli, oliwki, pomidory i oczywiście wino, z którego słynie ten region. 

Wyśmienite wina, z czego najbardziej popularne jest Chianti, są zasługą sprzyjającego uprawom winorośli klimatu oraz doświadczeniu winiarzy. Niekiedy można powiedzieć kilkusetletniemu doświadczeniu przekazywanemu z pokolenia na pokolenie. Niestety zmiany klimatyczne w ostatnich dziesięcioleciach spowodowały wzrost średniej temperatury i klimat, który przez setki lat sprzyjał tutejszym uprawom, w niektórych regionach stał się zbyt suchy na uprawy winorośli. O tym dowiecie się jeszcze w dalszej części tekstu.

.....
.....

Jest sobotnie popołudnie. Szczęście nam sprzyja, trasa z Bibbione do miejscowości Domenico w Toskanii przebiega bez oczekiwania w korkach 😄. Dojeżdżamy na miejsce po pięciu godzinach. Byłoby szybciej, ale ostatnie 30 kilometrów to podjazdy i zjazdy po krętych, pagórkowatych, wąskich uliczkach. Trasa cieszy oczy, więc jazda jest całkiem przyjemna. W końcu wjeżdżamy na sam szczyt jednego ze wzgórz i już widzimy kierunkowskaz I Nidi di Belforte – Agroturism.

Widok zapierający dech w piersiach. Naokoło zielone wzgórza, gdzie tylko sięgnąć wzrokiem otacza nas zieleń. To tak jak być pod samymi chmurami...

.....
.....

Na miejscu wita nas właściciel. Ten niesamowicie sympatyczny człowiek prowadzi nas do domu - jednopiętrowego, bardzo starego, kamiennego budynku. 

Ja jestem zachwycona, dzieci trochę mniej 😉. Pierwsze co słyszę od moich córek to:

„Mamo!!!! A gdzie jest telewizor?????????????!!!!!!!!!!!!"

Naprawdę, z ręką na piersiach, mogę odpowiedzieć, że nie zauważyłam tej „drobnostki" robiąc rezerwację. Ja uśmiechnęłam się pod nosem, oczywiście nie pokazując tego moim dzieciom, ale pomyślałam sobie:

„…I bardzo dobrze. Cały poprzedni tydzień oglądali codziennie Netflixa: Stranger Things". Jeszcze nie zdążyłam ust otworzyć i padło następne, pełne rozpaczy pytanie:

„Mamooooo!!!! A tutaj jest internet?????? Bo nie mamy!!!!!!"

I tu mój uśmiech zniknął. "Co ja zrobię???? Przecież muszę wrzucić post na bloga!!!!!!!!!!!! Aaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!! Zwariuję!!!!!!!!!!!!!!!!"

I teraz powiedzcie mi, że to co pomyśleliście, powiedzieliście lub zrobiliście innemu człowiekowi nie wraca do was jak bumerang?????????? Do mnie wróciło w ciągu 3 sekund. Karma….

.....
.....

Ostatecznie: telewizora faktycznie nie było, internet i owszem, ale niestety tak słaby, że wstawałam o 5 przed wszystkimi, żeby złapać kontakt ze światem zewnętrznym. Na cale szczęście mój mąż okazał się człowiekiem przewidującym najgorsze nightmares, czyli człowiekiem renesansu 😁. Jeszcze w Polsce zakupił dodatkowy internet na kartę!!! BRAWO MĄŻ!!!

.....
.....

Verde 

.....

Moje wczesno-poranne wstawanie umilały mi rozmowy z właścicielem, który również zaczynał pracę o świcie. I tak, od słowa do słowa, codzienne pogaduszki pozwoliły mi zebrać informacje o gospodarstwie, jego właścicielach i historii, która wyzierała z każdego kamienia.Początki gospodarstwa sięgają XV wieku. Obecni właściciele wprowadzili się do domu na początku lat 40 XX wieku. To już cztery pokolenia od kiedy farma do nich należy, a w zasadzie można powiedzieć, że pięć pokoleń, bo w rodzinie pojawił się najmłodszy spadkobierca – piękna, ośmiomiesięczna Adelie.

.....
.....

Główna część domu została zbudowana na ruinach wieży z 1300 roku, historia wychyla się z okien...  Na farmie jest produkowana oliwa. Nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała o możliwość zrobienia zdjęć w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie rozlewają oliwę z wielkich beczek. Kupujemy wspaniałą oliwę, takich zakupów nie można „przepuścić" 😉. Najlepszą przekąską w upalne dni okazuje się pajda chleba maczana w oliwie.

.....
.....

Region, w którym mieszkamy, nazywany jest Verde, czyli Zielonym Regionem. Dawniej rodzina była również plantatorem winorośli. Niestety, w ostatnich dwóch dziesięcioleciach klimat ocieplił się o około 10 stopni! Produkcja wina okazała się nierentowna przy niesprzyjających, suchych warunkach klimatycznych.

Piękna pogoda sprzyja za to agroturystyce! 

.....
.....

Toskania to stare gospodarstwa porozrzucane wśród zielonych pagórków, to lampka czerwonego wina w promieniach zachodzącego słońca, to leniwe przeciąganie się kota w wąskiej kamiennej uliczce. Idealne miejsce na wypoczynek, z dala od zgiełku wielkomiejskiego, od codziennych problemów. To kwintesencja slow travellingu. 

Kto jednak ma ochotę pozwiedzać, nie będzie zawiedziony 😄. To tutaj tworzył Dante, Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Galileusz. W odległości jednej do kilku godzin możemy odnaleźć stare miasta i miasteczka, których bogactwo zabytków wyziera z każdej małej uliczki: Siena, Piza z Krzywą Wieżą, Arezzo czy przepiękna Florencja, która jest stolicą Toskanii. 

.....
.....

Godziny "przegadane" z właścicielem gospodarstwa, umilane lampką włoskiego wina i przepysznymi serami, upłynęły jak mgnienie oka. Podczas rozmów gospodarz okazał żywe zainteresowanie naszym wspaniałym blogiem. I ku mojemu zdziwieniu jego zainteresowanie przerodziło się w zaangażowanie.

I…. zaproponowali sesję zdjęciową z klasyczną Alfą Romeo, która od lat jest jednym z członków ich rodziny. Zachwycona byłam również i ja i mój syneczek kochany, który za nic w świecie nie chciał wyjść z samochodu 😉.

.....
.....

Uwielbiam włoskie klimaty!!! Niesamowita gościnność i w gospodarstwie, i w sklepach w pobliskim miasteczku Dicomano, i w restauracji, gdzie moja siostra obchodziła swoje 40 urodziny! Wszystko to sprawiło, że wyjeżdżam z jednej strony ze smutkiem, że tak szybko minęło, a z drugiej strony wypoczęta i uśmiechnięta, że tak wiele dobrych rzeczy mnie spotkało.

.....
.....

Toskania jest dla wszystkich, którzy pragną leniwego, spokojnego odpoczynku. Zdecydowanie polecam ją dla rodzin z dziećmi. Niech nikogo nie wystraszy brak internetu w wielu miejscach. To co wydaje nam się nie do zaakceptowania w dzisiejszych czasach, czasach internetu, social mediów i ciągłego kontaktu ze światem, może okazać się zbawienne dla naszego ciała i duszy. Brak Facebooka na pewno nikomu nie zaszkodzi, a totalny reset głowy przyda się każdemu 😉 

.....
.....

Are you ready to follow me? 
Sei pronto a seguirmi?

.....

......

......

......

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.followmyflow.com.pl/