Wyróżnione 

Góry Stołowe: szlak od Białych Skał do Lisiej Przełęczy

Szukając inspiracji na wycieczki polskimi szlakami koniecznie weźcie pod uwagę Góry Stołowe, które stanowią fragment pasma Sudetów Środkowych. Wyjazd w ten rejon Polski to plan doskonały na każdy długi weekend, czy to ten majowy, czy czerwcowy, czy też jesienny. To miejsce jest baśniowe o każdej porze roku i ma ten niezwykły czar, że nie tylko nie będziecie go mieli dość, ale jeszcze będziecie chcieli tu nieustannie wracać.
.....
.....
O historii i geologicznym pochodzeniu Gór Stołowych pisałyśmy już we wcześniejszych postach - Szczeliniec Wielki, Błędne Skały oraz Skalne Miasto. Zachęcamy Was abyście je uważnie przeczytali, bo lokalne legendy przeplatane z geologiczną historią naszej planety tworzą zaiste fascynującą opowieść. Tym razem skupimy się na opisie szlaku od Białych Skał do Lisiej Przełęczy. Jest to jeden z piękniejszych i bardziej popularnych szlaków w naszej polskiej Narnii, a dzień spędzony na wędrówce po tej okolicy będzie idealny, by wspominać go podczas długich, zimowych wieczorów przy kominku. No co? Jak opowieści z Narnii, to opowieści z Narnii :).
.....

Białe Skały

.....
.....

Trasa: Lisia Przełęcz - Białe Skały - Skały Puchacza - Skalna Czaszka - Narożnik - Lisia Przełęcz, tworzy koło. Całość zabiera 4 godziny spokojnego marszu, z uwzględnieniem kilku pit stopów na przekąskę i podziwianie widoków. My postanowiliśmy zacząć naszą wędrówkę wyruszając z Lisiej Przełęczy w kierunku Białych Skał. Zanim jednak dotrzecie pod Białe Skały warto zahaczyć po drodze o jeszcze dwie inne geoatrakcje Gór Stołowych: Wiszącą Skałę - wielki polodowcowy głaz, zawieszony kilkanaście metrów nad ziemią oraz Podmorskie Tarasy - unikalny w skali światowej naturalny zapis procesów geologicznych zachodzących na dnie morza, który możecie dotknąć własnymi rękami (więcej szczegółów znajdziecie w naszym filmie na kanale YouTube).

.....
.....

100 milionów lat temu rejon Gór Stołowych był właściwie dnem morskim, cały ten obszar pokrywało tak zwane morze czeskie. Stąd właśnie wzięły się wysokie i płaskie piaskowce, tak charakterystyczne dla Gór Stołowych. Białe Skały, zwane również Białym Kamieniem, albo Białymi Ścianami mają formę samotnych baszt i wież, które wznoszą się majestatycznie na 20 i 30 metrów z poziomu 800 m. n.p.m. Są przepiękne i rzeczywiście śnieżno białe. Gdzieniegdzie pokrywają je długie i głębokie szczeliny i jary. A u ich stóp leży najprawdziwszy morski piasek - teraz już nic Was nie zdziwi, prawda? W końcu jesteśmy na dnie morza :).

.....
.....

Skały Puchacza

.....
.....
Białe Skały są piękne, ale stanowią zaledwie przedsmak tego, co czeka na nas niemal za zakrętem. Idziemy dalej w las, przechodzimy po malowniczych torfowiskach masywu Narożnika i po kolejnych 45 minutach pod naszymi stopami zaczynają pojawiać się wąskie rozpadliny, jakby Matka Ziemia nabawiła się bardzo głębokich zmarszczek. W tym miejscu trzeba zachować ostrożność, a dzieci lepiej złapać za rękę bo te bruzdy są naprawdę głębokie - sięgają kilkadziesiąt metrów w dół. Warto jednak przejść pooraną szczelinami skałę i zbliżyć się do krawędzi peronu - a raczej do skalnej półki, by zobaczyć bez wątpienia jeden z najpiękniejszych widoków świata - Skały Puchacza.
.....
.....
Skały Puchacza to odsłonięte, zbudowane z piaskowca, wysokie na kilkadziesiąt metrów urwisko, które jest pozostałością po znajdującym się tu niegdyśj kamieniołomie. Strome, pionowe ściany i górna krawędź wyrobiska robią piorunujące wrażenie, w dodatku są świetnym tarasem widokowym na całą okolicę. Jak na dłoni widać stąd Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie, Orlickie i Wzgórza Lewińskie, a także Urwisko Batorowskie. Pamiętajcie jednak, aby w tym miejscu zachować szczególną ostrożność, ponieważ krawędzie urwiska są niezabezpieczone i od czasu do czasu zdarzają się skalne obrywy.
.....
.....

Skalna Czaszka

.....
Jeszcze nie ustał nasz zachwyt po widokach z i na Skały Puchacza a już czeka nas kolejna atrakcja. Choć w tym wypadku słowo atrakcja lepiej zastąpić słowem - tajemnica. Zdecydowanie lepiej pasuje do okoliczności. O czym mowa? O słynnej i równie tajemniczej Skalnej Czaszce. Przez wiele lat jej dokładne położenie pozostawało wielką niewiadomą, i uwaga - było tak aż do 2020 roku :). W internecie krążyły co prawda zdjęcia, a w opowieściach nielicznych szczęśliwców pojawiały się zapewnienia, że jest, że istnieje - ale nikt nie wiedział gdzie dokładnie i jak do niej trafić.
.....
.....
W 2021 Park Narodowy Gór Stołowych umożliwił wreszcie bezpieczne dojście do Skalnej Czaszki i oto nagle okazało się, że Skalna Czaszka leży zaledwie 50 metrów poniżej niebieskiego szlaku turystycznego. Szukajcie, a znajdziecie - tak to chyba szło :). Czaszka znajduje się w niewielkiej odległości od kamiennych korytarzy Kopy Śmierci - szczytu wysokiego na 830 m n.p.m., który przed wojną nazywano po niemiecku Totenkopf - Trupia Głowa. Kiedy połączymy tę nazwę z leżącą poniżej w ukryciu Skalną Czaszką, to wszystko zaczyna się klarować. Choć i tak to zapewne wierzchołek tajemnic, jakie skrywają te okolice. Poszukiwacze Przygód… czujecie już dreszczyk na plecach?
.....
.....

Narożnik i Lisia Przełęcz

.....

Kilkaset metrów od Kopy Śmierci, na południowy-wschód od Lisiej Przełęczy leży Narożnik - kolejny szczyt Gór Stołowych (849 m. n.p.m.), zbudowany z najmłodszej warstwy skalnej na tym terenie, czyli z piaskowca ciosowego. Narożnik stanowi, podobnie jak Skały Puchacza, doskonały taras widokowy. Jest to też bardzo popularne miejsce wspinaczki skałkowej. Wyobraźcie sobie, że z dołu na szczyt skalnego urwiska Narożnika prowadzi aż 100 tras wspinaczkowych.

.....
.....

Przez szczyt Narożnika prowadzi niebieski szlak turystyczny z Dusznik-Zdroju do Karłowa. 17 sierpnia 1997 roku Narożnik był świadkiem tragicznego wydarzenia - zastrzelono tu Anię i Roberta - dwoje studentów wrocławskiej Akademii Rolniczej, którzy przypadkiem znaleźli się w tym miejscu, o niewłaściwym czasie. Do dziś zbrodnia ta nie została wyjaśniona, a sprawcy ukarani. Kolejna niewyjaśniona tajemnica…

.....
.....
Schodząc z Narożnika, po zaledwie kilkunastu minutach znajdziecie się na Lisiej Przełęczy - łagodnym obniżeniu, które oddziela Narożnik od wzniesienia Ptak. Lisia Przełęcz leży zaledwie 1,2 km od Karłowa, porasta ją las, a przez jej środek biegnie widokowa droga z Karłowa do Kudowy Zdroju, zwana przez tubylców Szosą Stu Zakrętów.
.....
.....
Jak widzicie Góry Stołowe skrywają wiele tajemnic. Przy całej swej tajemniczości są też obłędnie piękne. Każdy krok, każdy widok zachwyca. Nie można oderwać wzroku od otaczającego na piękna. Czy można zatem się dziwić, że tak wielu turystów przybywa w te rejony każdego roku w poszukiwaniu odpoczynku i inspiracji? Nie można :).
.....
.....
Góry Stołowe są niczym scenografia z filmu albo wirtualna rzeczywistość. Ten region Polski jest tak malowniczy, że aż czasami trudno uwierzyć w to, że istnieje, zwłaszcza kiedy w środku lasu, pomiędzy skalnymi wieżami, chodzi się po miękkim, jasnym piasku. Jak już doskonale wiecie, na tym obszarze miliony lat temu znajdowało się morze. A dokładnie morze czeskie... Mówiłyśmy już, że to wszystko brzmi i wygląda jak virtual reality? No właśnie :).


ps. Zresztą zobaczcie to wszystko na własne oczy - link do filmu na naszym kanale YouTube zostawiamy poniżej.

.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.followmyflow.com.pl/