Przez Super User dnia poniedziałek, 22 sierpień 2022
Kategoria: Inspiracje

Global Gender Gap 2022 - o co chodzi w równości płci?

13 lipca 2022 roku ukazał się kolejny raport Global Gender Gap publikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne. Opracowanie to wskazuje na globalny problem luki płciowej w różnych obszarach życia: zawodowym, społecznym, rodzinnym, edukacyjnym czy politycznym. Global Gender Gap Report (GGGR) publikowany jest od 2006 roku i początkowo w analizach uczestniczyło 115 krajów z różnych rejonów świata. Ostatni raport analizuje lukę płciową w 146 państwach. GGGR wskazuje na zagrożenia jakie przynosi problem nierównych szans pomiędzy kobietami i mężczyznami i ma na celu budowanie świadomości, która będzie przyczyniać się do niwelowania tej luki.

​.....

​.....

Luka płciowa 2020-2022 

​.....

Raport z 2022 roku nie napawa jednak optymizmem. W ciągu ostatnich 2 lat wyniki pogorszyły się. Dla porównania zrównanie szans kobiet do poziomu mężczyzn miało nastąpić:


Ostatni rok w porównaniu do poprzedniego nie przyniósł zatem wyjątkowej poprawy, a w stosunku do roku 2020 pogorszył się o ponad 30%!

Poniżej analiza luki płciowej w zależności od regionu w kolejnych 3 latach. Należy zwrócić uwagę, że jeszcze do 2021 roku region Europy dla potrzeb analizy wskaźników był podzielony na Europę Zachodnią i Europę Wschodnią. Ostatni ranking - z 2022 roku - nie uwzględnia już tego podziału i pokazuje Europę jako jeden region. 

​.....

​.....

Jak odczytywać statystyki? 

​.....

Global Gender Gap Index wskazuje nam jaki procent luki płciowej został zniwelowany, by osiągnąć parytet 100%, czyli całkowite wyrównanie szans kobiet i mężczyzn. Można to odczytywać jako procent tej luki płci, która została już zamknięta. Jeśli weźmiemy pod uwagę poszczególne regiony świata ze slajdu zamieszczonego powyżej - prezentuje się to następująco:

​.....

A jak wygląda Polska na tle Europy? 

​.....

​.....

​Polska znajduje się na 30 miejscu w Europie i na 77 miejscu na świecie. Wynik 70,9% wcale nie jest optymistyczny jeśli spojrzymy na to, że prawie wszystkie ościenne kraje wyprzedziły Polskę w rankingu. 

W pierwszej 10 krajów na świecie w walce o wyrównywanie szans kobiet znajdują się:


Islandia jako jedyna przekroczyła barierę 90% i jest krajem zapewniającym największą równość płci na świecie. Brawo! 
Zwróćmy uwagę, jak duży udział w pierwszej dziesiątce mają kraje Półwyspu Skandynawskiego. Bierzmy przykład od sąsiadów.

​.....

​.....

Jakie znaczenie ma wyrównanie szans kobiet i mężczyzn? 

​.....

"Parytet płci ma fundamentalne znaczenie dla tego, czy i jak rozwijają się gospodarki i społeczeństwa. Zapewnienie pełnego rozwoju i odpowiedniego rozmieszczenia połowy światowej puli talentów ma ogromny wpływ na wzrost, konkurencyjność i gotowość gospodarek i przedsiębiorstw na przyszłość na całym świecie. [...] Likwidacja różnic między płciami pozostaje kluczową siłą napędową narodowego dobrobytu. Kraje, które inwestują w cały swój kapitał ludzki i ułatwiają społeczeństwu godzenie życia zawodowego i rodzinnego, są zazwyczaj bardziej zamożne."

​.....

​.....

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

​.....

​.....

​.....