Wyróżnione 

Malala & Iqbal - dziecięcy bohaterowie

Ostatnio przeczytałyśmy dwie niesamowite, prawdziwe historie o odważnych dzieciach. Jednym z tych dzieci jest Iqbal Masih, drugim Malala Yousafzai. Oboje urodzili się w Pakistanie i oboje stali się znanymi na całym świecie symbolami walki o prawa dzieci. Walka, jaką zapoczątkowali Ci mali super bohaterowie to także walka o lepszy świat dla naszych własnych dzieci: prawo do edukacji, zabawy, równouprawnienia i równego traktowania. Książki opisujące życie Malali i Iqbala to najlepszy prezent, jaki możecie podarować swoim dzieciakom z okazji Dnia Dziecka, a także bez okazji, jeśli pragniecie wychować odważnych ludzi, pełnych pasji i empatii.

.....

.....

Tym razem w cyklu Follow My Flow poleca przedstawiamy dwie książeczki, które przeczytają chętnie Wasze córki i synowie, a najlepiej jeśli zrobicie to razem z dziećmi. To historie oparte na faktach, wciągające i zaangażowane. To historie inspirujące ludzi na całym świecie do odwagi, szerzenia realnego dobra, empatii i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, jaka dotyka miliony - tak, miliony - dzieci na całym świecie. To opowieści o dzieciach zmuszanych do niewolniczej pracy w fabrykach dywanów, cegielniach, szwalniach. Dzieciach pozbawionych dostępu do edukacji, okaleczanych. Dzieciach zmuszanych do pracy 7 dni w tygodniu, bez wynagrodzenia, bez jedzenia i bez opieki lekarskiej. Dzieciach skazanych na małżeństwo w wieku kilku lub kilkunastu lat. Dzieciach pozbawionych możliwości chodzenia do szkoły. Dzieciach prześladowanych ze względu na płeć, religię czy poglądy. 

.....

.....

Renata Piątkowska opisała historię Malali w książce Która to Malala? Malala Yousafzai, urodziła się 12 lipca 1997. Jest orędowniczką walki o prawo do edukacji dla dzieci, zwłaszcza dla dziewczynek. Swoją pracę, jako działaczka społeczna, zaczęła już w wieku dwunastu lat, relacjonując na blogu życie dzieci w okupowanej przez Talibów pakistańskiej dolinie Swat. Imię Malala - co oznacza pogrążona w smutku - dziewczynka otrzymała od rodziców po Malali z Maiwand - afgańskiej poetce i aktywistce w walce o prawa kobiet. Z powodu swojego zaangażowania Malala Yousafzai stała się celem Talibów, którzy wykonali na niej wyrok śmierci. 9 października 2012 Malala w drodze ze szkoły została postrzelona w głowę przez talibskich zamachowców. Cudem uniknęła śmierci dzięki natychmiastowej akcji ratunkowej i specjalistycznemu leczeniu zaoferowanemu przez rząd Wielkiej Brytanii. W 2014 roku Malala została najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Od 2012 roku mieszka, uczy się i prowadzi działalność aktywistyczną w Wielkiej Brytanii.

.....

.....

Bohater książki Francesco D'Adamo Iqbal - Iqbal Masih - urodził się niedaleko miasta Lahore w Pakistanie w 1983 roku. W wieku zaledwie czterech lat, jego rodzina została zmuszona do oddania Iqbala w niewolę, w zamian za dług zaciągnięty na leczenie starszego brata. Dług wynosił 12 dolarów amerykańskich. Przez kolejne sześć lat Iqbal był zmuszany do niewolniczej pracy w fabrykach dywanów, gdzie pracował, przypięty łańcuchem do krosna, wraz z wieloma innymi dziećmi w fatalnych warunkach, przez siedem dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie. Za każde uchybienie, błąd we wzorze, czy nieposłuszeństwo był bity, więziony i karany głodem. 

.....

.....

W wieku dziesięciu lat uciekł i z pomocą Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci doprowadził do uwolnienia ponad 3000 dzieci z nielegalnych fabryk w Pakistanie. Jesienią 1994 roku został laureatem Reebok Human Rights Award. W 1995 roku w Wielkanoc zginął zamordowany przez mafię dywanową, podczas obchodów Święta Zmartwychwstania w swojej rodzinnej wiosce w Pakistanie. W 2000 roku został uhonorowany pośmiertnie nagrodą The World's Children Prize for the Rights of the Child. W roku 2009 Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił przyznawaną corocznie nagrodę imienia Iqbala - Iqbal Masih Award - dla osób walczących o wyzwolenie dzieci z niewolniczej pracy.

.....

.....

Dzięki Malali, Iqbalowi i ludziom, których zainspirowali, świadomość o problemach, potrzebach i działaniach na rzecz fundamentalnych praw dzieci stale się podnosi. Dzięki nim możliwa jest zmiana na lepsze. W naszej świadomości zawsze powinno się znaleźć miejsce dla Iqbala i Malali. My też dołóżmy cegiełkę do ich tytanicznej pracy. Możemy zasilić projekt School for Iqbal, który realizuje budowę szkół dla dzieci w biednych krajach. Możemy wspomóc finansowo Malala Foundation oraz inne fundacje walczące o prawa dzieci. Powinniśmy zrobić co się da, by wspomagać trud Malali i Iqbala, by umożliwić wszystkim dzieciom na świecie lepszą przyszłość.

.....

.....

Przeczytajcie te dwie przepiękne historie ze swoimi dziećmi. One muszą wiedzieć, jak wygląda życie ich rówieśników w innych rejonach świata. Powinniśmy domagać się równouprawnienia w szkołach, także dla naszych dzieci. Powinniśmy pilnować, aby każde dziecko w polskiej szkole czuło się bezpiecznie bez względu na płeć, religię, poglądy. Powinniśmy także każdego dnia wywierać nacisk na naszych polityków. Zmiana przepisów prawa - zero tolerancji wobec przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej wobec dzieci - powinna mieć najwyższy priorytet, także w naszym kraju. 

Dzięki takim prostym i codziennym działaniom mamy szansę wychować dorosłych, którzy będą mieć odwagę, żeby budować sprawiedliwy system ochrony dzieci na całym świecie. Widzisz teraz, że Ty też masz głos. Ty też możesz zmienić świat na lepsze!

.....

.....

Jesteśmy wolni! Jesteśmy wolni! Jesteśmy wolni!


Iqbal Masih

.....

.....

.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.followmyflow.com.pl/