Wyróżnione 

Clarissa Pinkola Estés - Biegnąca z wilkami

Niektórzy uważają, że czasy, kiedy tak zwana kobieta niepokorna bywała wyklęta, należą do przeszłości. Jeśli była niepokorna, to znaczy postępowała zgodnie z naturą swojej duszy, to mówiło się, że jest "zła" lub że "zbłądziła". Te czasy nie minęły. Zmienił się tylko typ zachowań, które uznaje się u kobiet za niedozwolone.(...) W głębi surowych krain naszych umysłów jesteśmy harde, nieugięte i zdajemy sobie sprawę, że bez wysiłku nie ma przeobrażenia. Wiemy, że w taki czy inny sposób trzeba się wypalić do cna, a potem usiąść w popiołach dotychczasowego życia i zacząć od nowa.

.....

.....

Tym razem w cyklu Follow My Flow poleca przedstawiamy fantastyczną, absolutnie niesamowitą książkę autorstwa dr Clarissy Pinkoli Estés Tańcząca z wilkami. Zastanawiamy się tylko czemu dopiero teraz odkryłyśmy ten tytuł, dlaczego tak późno? Może jednak dotarłyśmy do niego obecne nie bez przyczyny. Może właśnie teraz - w tym czasie należącym do kobiet - możemy w pełni zrozumieć, docenić i przekazać dalej potencjał, jakim emanuje Tańczącą z wilkami na każdej jednej stronie. A tych stron jest ponad 600! Zobaczysz, że już w trakcie lektury ta książka zacznie zmieniać Twoje życie, wywróci do góry nogami sposób w jaki siebie postrzegasz, w jaki patrzysz na kulturę, religię i świat. Ta książka to BIBLIA Dzikich Kobiet, nieujarzmionych Dzielnych Dusz. Ta książka powinna zostać przeczytana przez każdą babcię i przekazywana córkom i wnuczkom jako najcenniejsza relikwia kobiecej duszy i jako esencja najistotniejszych kobiecych mocy: kreatywności, mądrości i intuicji.

.....

.....

Tańcząca z wilkami to skarbiec inspiracji oraz mapa wskazująca drogę do źródeł pierwotnej kobiecej mocy. To książka, która ukazuje życie kobiety w skali mikro i w skali makro. Pozwala Ci odkryć i zrozumieć Twój naturalny, nieraz głęboko skrywany potencjał - prawdziwą siłę, która leży u podstaw Twojej kobiecości. Równocześnie, nauczysz się rozpoznawać mechanizmy rządzące kulturami, społeczeństwami, religiami, systemami politycznymi, które próbują ujarzmić kobiety i zdeprecjonować nasze naturalne siły, talenty, walory. Nawet jeśli nigdy wcześniej o tym nie myślałaś, to teraz będziesz miała szansę uświadomić sobie, że przemocowe narzędzia skierowane przeciw dzikiej kobiecej naturze są używane systemowo w wielu krajach świata, także w Polsce. Po co? Aby narzucać nam określony sposób życia, myślenia, ubierania, wyglądu, zachowania, wyboru drogi życiowej, sposobu samorealizacji, ilości posiadanych dzieci, a nawet traktowania i postrzegania naszych własnych ciał. Jednym słowem, aby utrzymać patryjarchat na niczym niezagrożonej pozycji.

.....

.....

Książka jest podzielona na kilka rozdziałów, opartych na baśniach i legendach pochodzących z wielowiekowych tradycji różnych kultur świata, ale generalnie mających ten sam motyw przewodni -  siłę i tajemnicę kobiecej duszy. Kiedy w naszej polskiej szowinistycznej kulturze wmawia się nam od najmłodszych lat, że jesteśmy słabą płcią i puchem marnym nie dzieje się to przez przypadek. Robi się to celowo, żeby postawić nas w pozycji ofiar, żebyśmy musiały uwierzyć, że same nie mamy siły przebicia, że musimy zależeć od kogoś. Tymczasem nasza słowiańska tradycja jest pełna baśni odwołujących się do potęgi kobiecej mądrości cudownych i odważnych kobiet: czarownic i wróżek oraz wielkich wojowniczek i mądrych naukowczyń, artystek i królowych, o których nikt nie uczy nas w szkole. Dlaczego? Bo, z tymi postaciami wiąże się wiedza o życiu, mechanizmach rządzących światem, o naszej kobiecej sile, o sile więzi między kobietami. Bo mając tę wiedzę umocniłybyśmy się w swojej feministycznej postawie i stałybyśmy się zbyt wymagające, zbyt ambitne, zbyt pewne siebie. Miałybyśmy swoje zdanie i głośno byśmy je wyrażały. Brzmi znajomo?

.....

.....

Tymczasem wmówiono nam, że my kobiety nie potrafimy zrozumieć samych siebie (histeryczka, wariatka, "co ty tam wiesz"), a co dopiero porozumiewać się z innymi kobietami. Skłóca nas się i nastawia przeciwko sobie, bo w jedności jesteśmy zbyt silne. Wmawia nam się, że nasz wygląd i wiek stanowią o nas. Podczas gdy kobieta pogodzona ze sobą nie przejmuje się oczekiwaniami, także tymi odnośnie wyglądu. Co więcej - kobieta, która jest zanurzona w swym dzikim instynkcie, z wiekiem staje się pewniejsza siebie, mądrzejsza, pozbawiona niepewności, jest jak odwieczna Baba-Jaga - prawdziwa czarownica, która posiadła całą mądrość świata. Kobieta, której antyfeminiści i mizogini boją się najbardziej, ponieważ to ona posiadła siłę, moc, niezależność, poczucie samostanowienia i jeszcze uczy tego samego inne kobiety! O zgrozo :)!

.....

.....

Ale tak właśnie powinno być - mądrość i niezależność kobiety - Dzikiej Kobiety - jej naturalne instynkty i intuicja powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naszym obowiązkiem jest podarować córkom i wnuczkom klucz do własnej duszy, aby potrafiły same go używać, i aby nie pozwoliły się zniewalać, czy to w społeczeństwach, czy to w związkach, czy to w jakichkolwiek innych relacjach. Ta książka to obowiązkowa lektura dla wszystkich kobiet. Tych na życiowym zakręcie i tych świadomych. Tych, co zostały zranione i tych twardych jak skała. Tych młodych i naiwnych, oraz tych, które dzielą się swą mądrości z innymi. Tych, które obdarto z wiary w siebie, z marzeń i z szacunku i tych, które odważnie stoją w pierwszym szeregu walcząc o swoje prawa - o prawa człowieka.

.....

.....

Nie traćmy wiary ponieważ zostałyśmy stworzone właśnie na te czasy - mówi dr Clarissa Pinkola Estés do wszystkich kobiet, które nazywa Dzielnymi Duszami. Dzika Kobieta tkwi w każdej z nas. Jesteś Dziką Kobietą i Dzielną Duszą jeśli cenisz swoją niezależność i słuchasz swojej intuicji. Nie trać więc wiary, nie trać nadziei. Całe pokolenia kobiet-wiedźm, kobiet-zozł i kobiet-czarownic przygotowały Cię właśnie do tej najważniejszej walki, a w rezultacie do upadku patriarchatu. Wypełnij swe serce odwagą, wiedz o tym, że jesteś żywiołem, zostałaś wyrwana z opresji, spod jarzma oczekiwań i stereotypów. Jesteś wolna, dzika i nieposłuszna. Jesteś tu po to, aby tworzyć, żyć, rozkwitać. Nie trać wiary Kochana - jesteś bowiem wojowniczką, jesteś Kobietą, Która Biegnie z Wilkami.

.....

.....

.....

.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.followmyflow.com.pl/