Zero stereotypów - moda, podróże i cały ten zgiełk

Trochę Japonii
Pewnie już rzuciło Wam się w oczy, że nasze podróże nie są schematyczne. Oczywiście dla nas to wielki komplement, bo nie lubimy schematów, choć lubimy sobie różne rzeczy planować. Największą frajdę czerpiemy z udanego planu wzbogaconego o szalone rozwiązania. Czasem w podróży trzeba improwizować, czasem coś nas zaskakuje i plan rozsypuje się jak domek z kart. Nas to nie przeraża, bo na tym polega życie. Odrobina nieprzewidywalności, szczypta improwizacji, cała masa radości i otwarte serce na nowe miejsca, ludzi, wydarzenia. Kreatywność ma szansę by rozwinąć skrzydła.
.....
.....

Pragniemy zrozumieć 

.....
Kiedy odkrywamy nowe miejsca, daleko czy blisko na mapie świata, chcemy poznać ludzi, ich tradycję i kulturę. Skoro nie zawsze możemy poznać ich język, to przynajmniej tyle możemy od siebie dać. Po co? To proste, bo wtedy mniej w nas arogancji, więcej pokory i szacunku dla różnorodności. A tego tak bardzo na tym świecie brakuje, niestety. Naszym zdaniem poznawanie innych kultur jest niezwykłą, kreatywną przygodą. Bo nawet jeśli ktoś lubi tylko zorganizowane zwiedzanie zabytków, to przecież musi przyznać, że jakiś człowiek z krwi i kości je zaprojektował, zbudował, używał. Zawsze jest ludzka historia opowiedziana w tle, warto chcieć ją usłyszeć.
.....
Skarby Iranu i Egiptu
.....
W trakcie naszych podróży lubimy podziwiać wyroby lokalnej biżuterii, chcemy słuchać opowieści o tym co oznaczają w tej czy innej kulturze używane materiały i kształty. Jakie mają przesłanie kolory, materiały, wzory. Dlaczego w Peru kolory kolczyków symbolizują żywioły Ziemi, a na Sri Lance jej naturalne bogactwa - kamienie szlachetne. Albo, że czapki Indian Taquile z najwyżej na świecie położonego jeziora Titicaca, na granicy Peru i Boliwii, są ręcznie wykonywane tylko przez mężczyzn i żaden wzór się nie powiela - very very limited edition. Za to kobiety noszą na głowach nie chusty a małe czarne kapelusze i ozdobne kurtki.
.....
.....
Albo, że kobiety mieszkające nad Zatoką Perską w Iranie noszą kolorowe maski na twarzach jako ozdobę zupełnie jak my makijaż. Albo, że Japonki dostawały prawdziwe kimona tylko z okazji ważnych życiowych wydarzeń, a te naprawdę drogie były ręcznie malowane przez najwyższej klasy artystów. I jeszcze, że biżuteria krajów z Bliskiego Wschodu lubuje się w motywach kwiatowych, a na ulicach Nowego Jorku można w zasadzie nosić wszystko, nawet piżamę i nikogo to nie dziwi ani nie bulwersuje.
.....
.....

Bez stereotypów i wykluczeń - MET, NY

.....

Moda jest chyba najbardziej demokratyczną dziedziną życia bo odzwierciedla lokalne tradycje, zwyczaje i gusta, a równocześnie poprzez globalizację może narzucać ograniczenia tego co wypada, wykluczać lub wyróżniać.

Swoją drogą, to zagadnienie - mody jako zjawiska społecznego - jest niezwykle interesujące i frapujące. Podczas mojej ostatniej wizyty w Nowym Jorku udało mi się zobaczyć fantastyczną wystawę na ten temat w Metropolitan Museum (MET). Moda jako atrybut płci, statusu społecznego, upodobań i narzucania trendów przez UWAGA rządy i organizacje religijne.

.....
.....

Zachwyciły mnie zwłaszcza przepiękne ubrania, buty, dodatki Indian z Ameryki Płn. Piękne formy kurtek, praktyczne i modne, dziś idealne byłyby dla stylu boho. Kiedyś pogardzano nimi jako ubraniami "dzikich" i niestety omal całkowicie zniknęły z tego świata. Teraz na szczęście są inspiracją dla współczesnych kreatorów mody.

Garnitur - domena męskiej mody - dziś wkroczył na kobiece salony, obłaskawiony miękką formą i kolorem stał się synonimem kobiecej sprawczości, decyzyjności i stanowczości. Tak, mamy te cechy i nie zawahamy się ich użyć. :)

.....
.....

Wysokie obcasy? To przez całe wieki był obowiązkowy element męskiej garderoby - tak, nie ma co zaprzeczać - chodzili w nich królowie, prominentni politycy i przywódcy kościoła. Zaskoczeni? A dziś mówi się, że to niemęskie.

Wszystkie kolory tęczy i subtelne drogie materiały zdobiły suknie i surduty najbogatszych elit w Europie, Azji, Amerykach. A dziś kolor różowy to tylko dla dziewczynek, a tęcza tylko dla środowisk LGTB. Przecież to absurd.

.....
.....
Jak prześledzimy historię mody to szybko się zorientujemy, że zmieniała się ona cały czas, ale najciekawsze jest to jak symbole nie mające znaczenia w jednym okresie czasu czy przestrzeni w innym stawały się znienawidzone albo kultowe. Przez całą historię ludzkości, kontynenty i epoki nadawaliśmy modzie symbol władzy, biedy, buntu, tradycji, wolności albo przynależności. 
.....
.....
Ale przecież to my ludzie jesteśmy rozumnymi istotami i to od nas zależy interpretacja i wybór: Stereotyp czy Zerotyp? My wybieramy Zerotyp - żadnych ograniczeń dla mody, żadnych osądów i złych skojarzeń. Most między kulturami, tradycjami i gustami możemy budować także w modzie!
.....
.....
W modzie wszystko już było i za chwile koło czasu znowu zacznie się obracać. Moda powinna nas bawić, uczyć tolerancji, rozwijać kreatywność, poczucie piękna i szacunku dla planety. Moda powinna być różnorodna bo my jesteśmy różni i powinna nas łączyć w tych wartościach bo na poziomie globalnym wszyscy jesteśmy ludźmi. Wszyscy.
.....
Tajemnice Zatoki Perskiej i Ziemi Świętej
.....

Czerpiemy inspirację dla naszych strojów z naszych podróży i zachęcamy Was do tego samego. Odważnie przemycajcie podróżne perełki modowe do Waszych codziennych stylizacji, bawcie się modą, łączcie to co najlepsze z różnych kultur i doświadczeń podróżniczych. Pogódźcie bliskowschodnie targi starej biżuterii z ulubionymi modnymi jeansami kupionymi podczas shoppingu w USA albo w najbliższym centrum handlowym. 

.....
.....

Zbudujcie most między tym co nowoczesne w modzie a tym co stare i kultowe - ze sparwdzonymi wzorami i kształtami, także z innych kultur. Moda jest dla nas bo to my ją tworzymy. Bawmy się nią budując mosty między kulturami. Bądźmy kreatywni i nie zamykajmy się na świat ani w podróżach ani w szafach :).

Powodzenia :)

.....
.....
...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.followmyflow.com.pl/